2024. március 29. péntek | Auguszta

Büki diákok országos sikere

2009. május 7.
forrás: Promenád | szerző: Ada

Büki diákok országos sikere


Az idei évben ismét megrendezték a Szakma Kiváló Tanulója Versenyt, melynek döntőjét április 22-24. között tartottak Budapesten. A Felsőbüki Nagy Pál Általános Iskola és Vendéglátóipari Szakiskola végzős diákjai közül heten indultak a megmérettetésen, közülük hárman kerültek az országos döntőbe. A pincérek szakmájában Fülöp Tamás első helyezést ért el, Ökrös Andrea és Molnár Bálint a szakácsok versenyén remekelt. Pócza Csaba, a intézmény igazgatója értékelte az eredményeket.
- Mit jelent ez a verseny és a kimagasló eredmény az iskola számára?
- Az SZKTV versenyt 40 évvel ezelőtt indították a volt szakmunkásképzők, jelenleg a szakiskolák számára. A legrangosabb és egyben a minisztérium által is elismert verseny. Ezt 24 szakmában bonyolítják le. Szakmánként az első tizet hívják meg az országos döntőbe az írásbeli után. Vas Megyéből a mi iskolánk tanulói kerültek az országos versenybe, ez mindenképpen az a kategória, ami most már a hírnevet is jelentheti. Amikor szembesültek azzal, hogy akár a gyakorlati, akár az elméleti oldalon a büki iskolából érkezettek az első és a dobogó körüli helyezéseket szerezték meg, akkor azért felfigyelt a vendéglátós szakma ránk. A mai magyar szakoktatásnak az egyik fő gondja, hogy az elmélet kap hangsúlyt a gyakorlattal szemben. Nálunk az oktatók olyan szakemberek, akiknek munkahelye szállodában van, döntően vezető beosztásban. Heti néhány óra gyakorlatukat a tanulókkal töltik, így testközelből élik meg a mindennapi teendőket a tanulók. Ezen túlmenően, ha szerencsés a helyzet, akkor az adott szakoktatónál 4-5 csillagos szállodában vesznek részt szakmai gyakorlaton. így tényleg gyakorlatorientált szakképzésről beszélhetünk.

A szakiskola kiválóságai

- Mi vonzott benneteket a büki szakiskolába?
 Fülöp T.: Bőből érkeztem. Nagyon tetszik az a hajtás. nyüzsgés, ami ezzel a munkával együtt jár. Tanulóként megtapasztaltam a nehéz és kemény részét, a szállodában pedig a szép oldalát ennek a munkának. Úgy gondolom, a kettő következménye, hogy most itt tartok. 
 Ökrös A.: Kőszegről járok az iskolába. A nagymamám szintén szakácsnő volt, s kisebb koromban mindig hívott, hogy segítsek neki. Így megfogott , megtetszett a szakma.
 Molnár B.: Számomra a közelség az egyik fő ok, hiszen Csepreg és Bük nem távolság. A szakács szakma is vonzott, mert otthon is szívesen segítettem a konyhában. Jó érzés valami olyat adni, aminek mások is örülnek.
- Hogyan zajlottak az események?
 Fülöp T.: A szakoktatók emeltek ki bennünket a versenyre. Már a téli szünetben készültünk a kihívásokra, sokkal komolyabban vettük a tanulást. Éreztük, hogy nagy a tét, szerettünk volna bizonyítani. Csándli Tiborral a döntő előtt egy héten át szinte folyamatosan gyakoroltam. A kiválasztott díszasztalt nagyon aprólékosan kellett megtervezni, hiszen az iskolából vittük fel Pestre. A helyszínen sorszámokat húzva kaptam meg azt a menüt, amit ott kellett megírnom. Ennek megfelelően terítettem az asztalt. Közben elhívtak koktélt keverni, menükártyát tervezni.Amikor elkészültem, az egész asztalt lerámoltam, s visszaterítettem élő munkára. Azaz arra terítettem, amit a szakács főzött. A vendégek megérkeztek, fogadtam őket és felszolgáltam. Majd a díszasztal beállítás következett, amit másnap feldíszítettem. A szóbeli vizsgával fejeződött be a verseny.
 Molnár B.: Nagyon sokat készültünk Rátz Zoltánnal. A döntőben közölték a tételsort, a napi munkát, amit mindenki megfőzött. Mellette arra is ügyelnünk kellett, hogy körülöttünk mindig rend legyen, az eszközök a helyükre kerüljenek. Majd a hideg munkára készültünk elő, amihez már előkalkulációt készítettünk. Ebben a feladatban a kreativitástra és a fantáziára is szükség volt. Számunkra az volt a lényeg, hogy olcsó és egyszerű mindennapos termékből szépet és jót készítsünk.
- Mi volt a legnehezebb kihívás? Milyen élményekel gazdagodtatok?
 Ökrös A.: Egyértelműen a szóbeli vizsga. A gyakorlatban is voltak nehéz helyzetek, ilyenkor az ügyesség, improvizálás segített ki bennünket.
 Molnár B.: Ami számunkra nagyon fontos, hogy önmagunknak is megfeleltünk. Amit elképzeltünk, megvalósítottunk. Ezért szeretnénk köszönetet mondani szakoktatóinknak, akik nagyon mellettünk álltak. Saller úrnak, Kelemen Editnek. Munkahelyünknek, iskolánknak, tanárainknak az anyagi és erkölcsi támogatásért.

Kapcsolódó fájl
Rólunk

A10 lelkes fiatal kezdeményezésére jött létre 2003. október 20-án Csepregen. Tagjaink száma szépen gyarapodik, egyre több fiatal csatlakozik a lelkes tettre kész csapatunkhoz.
Egyesületünk korosztályi összetétele 10-35 év, legfőképpen középiskolás és főiskolás korosztály. Az egyesület céljai között szerepel a fiatalok tartalmas szabadidő eltöltése, valamint a kulturált helyi szórakozás lehetőségének biztosítása.

Elérhetőségek
Levelezési cím: 9735 Csepreg, Széchenyi tér 11.
Elnök: Vlasich Krisztián
Telefonszám: 20/968-7350
E-mail: szebb-holnapert@index.hu
Honlap: www.szebbholnapert.hu